Marzenia o własnym biznesie dla wielu ludzi sprowadzają się do posiadania niewielkiego sklepu. Nie zawsze jednak udaje się znaleźć niszę na rynku i dobry moment na to, by otworzyć sklep. Mimo mocno napiętej kondycji finansowej w kraju, wielu ludzi inwestuje we własny sklep. Czy warto otworzyć sklep z narzędziami? O tym jest poniższy tekst.
Klienci sklepu z narzędziami – gdzie szukać rynku zbytu?
W ostatnim czasie obserwuje się stały trend – większość prac remontowych i drobnych prac budowlanych Polacy wykonują samodzielnie. Po pierwsze mimo tego, że fachowców nie brakuje, trudno znaleźć tego dobrego. Sądząc po tym, co przeczytać można na forach budowlanych, rynek jest mocno zepsuty. Firmy budowlane mają problem z dotrzymywaniem terminów, bo biorą wiele zleceń na raz, by jak najwięcej zarobić. Po drugie nie zawsze zatrudniają specjalistów, więc jakość ich pracy również pozostawia wiele do życzenia. Sporym problemem są też wysokie ceny.
To wszystko powoduje, że za remont każdy bierze się sam. Nawet podstawowe prace wymagają posiadania odpowiednich narzędzi. Do sklepu będą więc przychodzić ci, którzy malują i gipsują ściany oraz wymieniają panele na nowe.
Do sklepu z narzędziami trafią też ci, którzy w majsterkowaniu odnajdują swoje hobby. To ludzie, którym przyda się wkrętarka, czy spawarka. Po zakupie odpowiedniego sprzętu będą wracać po akcesoria, np. wkrętaki i wiertła.
Wszyscy ci, którzy mieszkają w domach prywatnych, do sklepu z narzędziami przyjdą po produkty potrzebne do utrzymania ogrodu: kosy, kosiarki i inne akcesoria będą im potrzebne przez cały sezon. Warto też mieć wśród asortymentu nożyce do żywopłotu, czy dmuchawy do liści.
Sklep stacjonarny, czy online?
Obecnie sam sklep stacjonarny to niewiele. Dlatego poza nim warto też założyć sklep z narzędziami online. Sprzedaż w Internecie opłaca się przede wszystkim z uwagi na możliwość dotarcia do wielu nowych klientów. Dobrze wypozycjonowany sklep będzie miejscem, do którego trafi sporo klientów. Sklep stacjonarny zaś działa tylko na ograniczonym rynku lokalnym i w ograniczonym czasie. Sklep online otwarty jest całą dobę i cały czas można robić w nim zakupy. W internecie można dotrzeć do klientów z każdego miejsca w Polsce, ale poza nimi także do tych, którzy mieszkają zagranicą.
O czym pamiętać, zakładając sklep online?
Na dobrze działający sklep online składają się dwa rodzaje działań:
- kwestie informatyczne
Z tym wiąże się wybór odpowiedniej platformy, na której powstanie sklep, dodanie produktów i stworzenie opisów. Poza tym ważne jest też sprzężenie tego wszystkiego z systemem płatności i fizycznymi stanami magazynowymi.
- logistyka
W przypadku sklepu online ktoś musi zająć się kontaktem z klientami – odpowiadać na maile dotyczące produktów, koordynować wysyłkę i obsługiwać ewentualne zwroty oraz reklamacje. Nie mniej istotne będzie także pakowanie paczek i opracowanie metod ich wysyłki (tego, czy kurier będzie zabierać paczki codziennie, czy rzadziej).
Podsumowując, prowadzenie własnego sklepu z narzędziami może być dochodowym biznesem. Od samego początku warto jednak prowadzić sprzedaż dwoma kanałami (stacjonarnie i online).